- Dine fordele som premium-medlem.
10 % rabat på artikler
Prioriteret ekspreslevering
Gratis levering fra 150,00 kr
- Hjælp & Kontakt
Pierre Guillaume Paris Collection Parfumerie Générale 09 Yuzu Ab Irato Eau de Toilette Spray
Vores anbefaling til dig
Filter
*Indeholder bedømmelser af internationale parfumdreams shops. Vurderinger kontrolleres ikke for ægthed
Produktinformation
betegnelse
Eau de Toilette Spray, 09 Yuzu Ab Irato
Linje
Collection Parfumerie Générale
Supralinje
Unisex-dufte
Collection Parfumerie Générale af Pierre Guillaume indeholder dufte til mænd og kvinder. Heriblandt Yuzu Ab Irato med nummeret 09 og en grøn-citrusduft. Eau de toilette-sprayen i den klassisk formede, klare glasflaske er også grøn. Eau de toilette-sprayen fra Collection Parfumerie Générale blev lanceret i 2006 og er blevet produceret med succes lige siden. Pierre Guillaume bruger gentagne gange sin viden om kemien i forskellige dufte og deres virkninger til at skabe meget specielle eaux de toilette eller parfumer. Derfor er 09 Yuzu Ab Irato f.eks. blevet en særlig forfriskende sommerduft med lang holdbarhed.
Sommeren kan komme sådan her
Pierre Guillaume demonstrerer sin ekspertise med Collection Parfumerie Générale ved at vælge en topnote af myrte, spearmint og japansk yuzu til for eksempel Yuzu Ab Irato. Hjertenoten udgøres af duftene af jasmin, isop, magnolia og hyacint. Til sidst slutter moskus sig til som en enkeltstående note i basen. Eau de toilette-sprayen fra Collection Parfumerie Générale er fantastisk velegnet til hverdagsbrug, men kan også bruges om aftenen, især om sommeren. Det subtile samspil mellem de forskellige dufte appellerer til mænd og kvinder med en frisk syrlighed, som måske endda er for meget for nogle, men som er perfekt om sommeren.Anvendelse
For at en herreparfume virkelig skal komme til sin ret, sprøjtes den altid meget sparsomt og direkte på huden. Den valgte duft frigives hurtigt gennem kropsvarmen. Hvis du bruger en sprayflaske, skal afstanden være omkring 20 cm. Den fine spraytåge gnides ikke af og tørrer ind på huden. Da spraytågen stiger fra bunden og op, er huden altid parfumeret fra bunden og op. Ideelt set skal kroppen forberedes med en lugtfri bodylotion før parfumeringen. Duftstofferne i herreparfumen vil klæbe sig til lipiderne i lotionen og sikre en længerevarende duftoplevelse.
Indholdsstoffer
ALCOHOL, PARFUM (FRAGRANCE), AQUA, (WATER) , LINALOOL, LIMONENE, BENZYL BENZOATE, COUMARIN, BENZYL CINNAMATE, CITRONNELOL, GERANIOL, CITRAL, BENZYL ALCOHOL, CINNAMYL ALCOHOL, EUGENOL, CI47000 / CI61565 / CI60725 (YELLOW 11, GREEN 6, VIOLET 2).